Cam Boncuk Nasıl Yapılır?

Cam boncuk tarihi bundan 45 bin yıl öncesine dayanır. İnsanlık tarihinde cam icat edilene kadar hayvan dişlerinden ya da kil ve benzeri organik malzemelerden boncuklar yapılmış ve çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

M.Ö 3000 sonlarına doğru Bronz Çağ’da keşfedildiği tahmin edilen cam yapımı özellikle Venedik’te yayınlaşmaya başlamıştır. Türkiye’deki cam işçiliğinin geçmişi ise Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine dayanır. Osmanlı döneminde oldukça ilerleyen cam sanatı, İstanbul’un fethi ile hız kazanmış ve Eğrikapı’da bir cam yapım merkezi açılmıştır. Hatta Sultan 3. Selim tarafından 18. yy’da Mevlevi Dervişi Mehmet Dede Venedik’teki Murano Adası’na gönderilmiş ve döndüğünde öğrendiklerini uygulamak için Beykoz’da ilk cam atölyesini kurmuştur. Herkesin aşina olduğu Çeşm-i Bülbül serisi Mehmet Dede’nin çalışmaları arasında en popüler olarak bilinenidir.

Tabii yapılan tüm cam metaryellerinden önce bu meslekte öğrenilen ilk aşama boncuk yapımıdır. Ustalar tarafından eğer boncuğu hakkıyla yapabilirseniz diğer objelere oldukça rahatlıkla geçebileceğiniz söylenir. Ancak akıtmadan, bozmadan kıvamını koruyarak boncuk yapmak o kadar da kolay değil; eğitim ve ustalık gerektirir.

Peki evde cam ocağı karşısında cam boncuk yapımı nasıl oluyor? Öncelikle bununla ilgili eğitim almanız şart. Evinizde cam ocağı, maşalar, cam çubuklar, mantar tozu, gözünüzü koruyacak gözlük gibi malzemeler bulundurmalısınız. Ancak nasıl yapıldığını merak edenler için kısaca cam boncuk yapımı aşamalarından bahsedelim.

Cam Boncuk Yapımının Aşamaları

Öncelikle boncuk için malzemeleri ve cam çubukları yanınıza alın.
Çelik çubukları boncuk ayırıcı solüsyona batırın ve dik konumda olacak şekilde bir kumun içerisine saplayarak kurumaya bırakın.

Evinizdeki oksijen kondansatörünüzü ve cam ocağını açın ve ateşin rengini ayarlayın. Gözlerinizi korumak için didymium kaplı koruyucu gözlüğünüzü takmayı unutmayın. Burada önemli olan hususlardan bir tanesi de ateşin rengidir.
Ateşin renginin mavi olmasına dikkat edin aksi taktirde camın kararmasına ya da yanmasına neden olabilirsiniz.

Sıra geldi camları eritmeye. İstediğiniz renkteki cam çubuğu alarak, önce ateşe sokup çıkararak ısınmasını sağlayın; daha sonra alevin daha sıcak olan bölgesinde eritmeye başlayın. Eriyik kıvama gelen camı çelik çubuk üzerine sarın. Boncuğu ateşe tutarak şeklini verin. Ardından alevin dışında soğutup tekrar ateşin önünde ısıya maruz bırakarak tavlayın.

Boncuğunuz istediğiniz şekle geldiyse mantar tozuna gömülmeye hazır demektir. Boncuğunuzu gömdükten 12 saat sonra mantar tozundan çıkarıp cam çubuktan ayırabilirsiniz. İçini temizledikten ve delik bölgelerinde oluşabilecek keskinlikleri taşladıktan sonra el yapımı sadece size özel cam boncuğunuz hazır hale gelecektir.

Eğer cam boncuk yapımı ile ilgileniyorsanız, Alev Sanatı’ndan destek alabilirsiniz. Size temel teknikleri öğreterek kendi atölyenizi kurabilecek düzeye gelmenizi sağlayabilir ve hatta atölyenizi kurmanıza da yardımcı olabiliriz. Hobi olarak başladığınız bu süreç belki sonraları kendi girişiminiz haline gelebilir.

Atölye çalışmaları için bizden destek almak istiyorsanız, 546 655 25 38 numaralı telefonda iletişime geçebilir ve bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neler yapıyoruz diye merak ediyorsanız, www.alevsanati.com adresimizi ziyaret edebilir ve @alevsanati Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Cam Takılara En Çok Yakışanlar
Bize Burcunuzu Söyleyin, Size Takınızı Söyleyelim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir